+420 603 218 933 (Po-Pá 9-18 hod)
Logo společnosti herisson-watches

Nová značka Båge & Söner

25.01.2024

STOCKHOLM - Lisen Bageová byla přesvědčena, že ložnice by měla být útočištěm bez chytrých telefonů, a proto se rozhodla navrhnout dokonalý budík, který by se podobal kvalitnímu skládacímu cestovnímu modelu, který měla její babička u postele ve švýcarském Lausanne, když byla paní Bageová ještě dítě.

Jako dospělá žena žijící ve Stockholmu a pracující v oblasti náboru zaměstnanců a maloobchodu měla paní Bageová "nutkání získat zpět svou ložnici, vzít si malou část dne pro sebe a udělat ji bez digitálních technologií, abych si mohla odpočinout, načerpat energii, spát a snít," řekla. "K tomu jsem potřebovala budík."

Ale zatímco její inspirace pro vzhled hodin byla dostatečně jasná, jejich konstrukce představovala výzvu: chtěla vytvořit model, který by byl cenově dostupný, ale zároveň stylový a obsahoval co nejvíce součástek a technik používaných v jemném hodinářství. Na seznamu jejích přání bylo také to, aby konstrukce hodin byla provedena způsobem, který zajistí jejich udržitelnost - mnoho modelů, na které narazila, když se snažila takové hodiny koupit, bylo sériově vyráběno z plastu a nemělo naději, že je bude možné někdy opravit. Hodiny vyrobené jako mechanické hodinky by se daly rozebrat, kdyby bylo třeba vyměnit nebo opravit nějakou součástku, vzpomínala si. "To znamená, že hodiny mohou vydržet velmi dlouho," řekla 49letá paní Bageová. "To byl náš pohled na udržitelnost."

Pro realizaci svého snu najala Federica Casada, odborníka na hodinky, který 10 let vedl luxusní skandinávský hodinářský obchod Nymans Ur 1851. V roce 2021 uvedl společně s paní Bageovou na trh první řadu živě barevných budíků s koženou vazbou pod názvem Bage & Soner, přičemž Soner ("synové" v angličtině) odkazuje na její čtyři syny.

Společnost Bage & Soner nyní provozuje dílnu a kancelář v centru Stockholmu, kde dva zaměstnanci ročně sestaví přibližně 2 000 hodin určených k prodeji na internetových stránkách společnosti nebo u prodejců v Evropě a Spojených státech.

Detaily v konstrukci hodin odkazují na jemné hodinářství: na mosazném ciferníku, jehož budík je vzorován pomocí hodinářských technik leštění, jsou ručně připevněny indexy, nikoliv přilepeny. (Co se týče samotného zvuku budíku, touha paní Bageové po ptačím zpěvu prohrála s naléháním pana Casada na konvenčnější pípání, které se s ubíhajícími sekundami zesiluje a zrychluje.)  Tlačítko na boku budíku, kterým se ovládá funkce buzení i svícení, připomíná korunku u náramkových hodinek a sklo chránící ciferník budíku je vyrobeno z tvrzeného minerálního skla namísto safírového nebo plastového.   "Snažili jsme se použít různé techniky a materiály z jemného hodinářství," řekl pan Casado. "Takže například sklo nelepíme, ale lisujeme ho pomocí těsnění. Indexy a číslice nanášíme, nelepíme je."

Provedli také malý průzkum trhu, jehož výsledky odhalily touhu po návratu tradičních nočních a stolních hodin.  Z průzkumu také vyplynulo, že nejžádanějšími funkcemi budíku jsou možnost odložení zvonění a dostatek světla, aby se dal budík přečíst i ve tmě. Pak paní Bageová a pan Casado trvali na další vlastnosti: hodiny musí být kromě budíku naprosto tiché a nesmí vydávat jediné slyšitelné tiknutí.  Proto se rozhodli vybavit hodiny strojkem s plynulým chodem, který umožňuje, aby ručičky hodinek tiše klouzaly po ciferníku, místo aby se otřásaly z jedné sekundy na druhou.

Na trh bylo uvedeno 13 modelů luxusních budíků v poutavých odstínech, hodných pestrých názvů, které zvolila paní Bageová a její synové: Z nich jmenujme například Forest Dream, Sea Breeze a Starry Sky.  Paní Bageová říká, že nyní může nabídnout arzenál stylových možností v rámci svého poslání udržet chytré telefony a digitální zařízení mimo ložnice.

"Neudělalo mě to šťastnější, chytřejší ani mi to nepřidalo nic do života," řekla a vzpomněla si na dny, kdy projížděla svůj smartphone, zatímco ležela v posteli. "Místo toho jsem se jen připravila o čas, který jsem věnovala sama sobě, svému spánku a svým snům."

Nová značka  Båge & Söner
Nová značka  Båge & Söner
Nová značka  Båge & Söner
Nová značka  Båge & Söner
Nová značka  Båge & Söner
Logo švýcarských hodinek auguste reymond
Logo švýcarských hodinek davosa
Logo švýcarských hodinek epos
Logo švýcarských hodinek delbana
Logo švýcarských hodinek delma
Logo německé hodinářské firmy Findeisen
Logo budíků Bage Soner
Logo natahovačů Leanschi & Partners