+420 603 218 933 (Po-Pá 9-18 hod)
Logo společnosti herisson-watches

Z pláže do smokingu

08.03.2024

Autor: Igor Sirota
Publikováno s autorským svolením www.timeforum.cz

Z pláže do smokingu
Z pláže do smokingu
Z pláže do smokingu
Z pláže do smokingu
Z pláže do smokingu

Pokuste se najít v současnosti žádanější styl designu hodinek, než jsou ty sportovní, v oceli, s integrovaným kovovým tahem, s nízkou výškou pouzdra. Právě takové modely zákazníci dnes chtějí. Vstříc jim vychází i novinka švýcarské značky Epos s označením 3505 a vzhledem Beach to Tux.

Hodinářský výrobce Epos, který bude za rok slavit století na scéně, vždy rozuměl přáním fandů hodinek. Historicky to byl po zakladateli Jamesi Aubertovi jeho zeť Jean Fillon, který přicházel s technickými inovacemi, jako byly: zobrazení času pomocí skákajících hodin nebo modifikace regulátoru, který je považován za symbol přesnosti. Ve stejném duchu víry v mechaniku pokračoval Peter Hofer a od roku 2002 rodina s hlubokými kořeny ve švýcarském hodinářství Chonge-Forster. Díky tomu Epos nikdy vedle klasických časomír neopomíjel sportovní styl. Pro letošní rok ho reprezentuje také model 3505 z Collection Sport. Oprávněně lákal pozornost na největší výstavě oboru mimo Švýcarsko, na nedávné německé expozici Inhorgenta.

Pouzdro z oceli je v žádaném průměru 41 mm, což je pro sportovní hodinky zřejmě nejvhodnější současný rozměr, kombinující dobrou čitelnost času a zároveň příjemné nošení. Design označovaný jako Beach to Tux, což v angličtině znamená doslovně – od pláže po smoking, je výmluvný. Kombinace zkosených ploch vnější strany pouzdra a kulaté lunety, stejně jako integrovaný kovový tah s články obráceného U, který lze nahradit pryžovým tahem s motýlkovou sponou, činí model stejně tak sportovním jako elegantním. První, volnočasový styl, dokládají můstky chránící korunku, stejně jako voděodolnost 100 m. Naopak ke smokingu se hodí například varianta s antracitovým odstínem číselníku a s kovovým tahem, a vše umocňuje výška pouzdra jen 10,7 mm.

Pod safírovým sklíčkem může být jedna ze tří barevných kombinací číselníku: šedá/bílá, černá/žlutá anebo modrá/žlutá. Když k tomu připočtete možnost volby buď kovového nebo pryžového tahu, máte možnost rozhodnout se mezi šesticí verzí. V žádné z nich nepřehlédnete luminiscenční 3D indexy. Jde o patentovanou technologii 3D indexů od výrobce ze švýcarského Bielu. Jsou vytvořeny z luminiscenčního materiálu SuperLumi-Nova.

Výraznou luminiscenci 3D indexů doplňují svítící číslovky, stejně jako plošky na všech ručkách, včetně sekundové. Pod nimi hledejte spolehlivou Sellitu SW200, která vychází z ETA 2824. Na scéně je rovných 10 let a strojek je nabízen ve čtyřech kategoriích přesnosti chodu od Standard až po COSC. Základní technické parametry jsou: frekvence 28 800 polokmitů/h, rezerva chodu 38 h. Výška strojku 4,6 mm dovoluje vytvořit model, jako v případě Epos 3505, který nebude obtěžovat svojí výškou, a tedy ani zbytečně vysokou hmotností. Samotnou povrchovou úpravu strojku pak lze pozorovat přes minerální sklíčko v dýnku.

Novinka do puntíku splňuje, co stanoví styl Beach to Tux. Na vás je jen výběr místa: za sportem nebo do společnosti?

Foto: Epos Official

Logo švýcarských hodinek Milus
Logo švýcarských hodinek Done
Logo švýcarských hodinek davosa
Logo švýcarských hodinek epos
Logo švýcarských hodinek delbana
Logo švýcarských hodinek delma
Logo německé hodinářské firmy Findeisen
Logo budíků Bage Soner
Logo natahovačů Leanschi & Partners