+420 603 218 933 (Po-Pá 9-18 hod)
Logo společnosti herisson-watches

Epos 3439 V- Style

19.10.2023

Autor: Jakub Páv

Epos 3439 V- Style
Epos 3439 V- Style
Epos 3439 V- Style
Epos 3439 V- Style
Epos 3439 V- Style

Každý hodinkový nadšenec dříve nebo později dospěje do fáze, kdy se začne poohlížet po nějaké hodinkové komplikaci, která znamená tak trochu vstup do vyšší hodinářské třídy. Ono už jen tím, že manufaktura nabízí něco „navíc“ a netradičního, svědčí o faktu, že to s hodinařinou myslí vážně. Pokud ale manufaktura použije nějakou zajímavou komplikaci a opravdu tím nemyslím zrovna datum, ale například ukazatel měsíční fáze, značí to něco o její vyspělosti a technickém umu. Automaticky jí to řadí do vyššího patra, alespoň já to tak vnímám. Manufaktura Epos ze švýcarského Valleé de Joux s téměř 100 letou hodinářskou historií nabízí u svém modelu z řady Oeuvre d`Art přesně takovou funkci a určitě je na co se dívat, pokud to celé „zabalí“ do netradičního designu a líbivých barev.

Epos nazývá tuto komplikaci jako „Big Moon“ a jde o in-house nadstavbu sériově nabízeného kalibru od švýcarské Sellity, konkrétně modelu SW300. Své místo si našla ve více modelech řady Ouevre d`Art a pokud bych měl stručně charakterizovat hlavní rysy této kolekce, tak si vystačím s následujícím spojením - elegantní, ale dostatečně vyzývavá, která určitě upoutá pozornost. V řadě jsou zastoupeny jak hodinky s měsíční fází, tak i hodně skeletizované modely a nebo ty s funkcí GMT. Model 3439 V-Style se řadí spíše k těm elegantním, ale svým provedením a barvami určitě nezůstane pod manžetou košile bez povšimnutí. Záměrně říkám manžetou košile, protože tento model se k obleku hodí skvěle. O svém majiteli dává vědět, že hodinky jsou jeho vášní a jejich ciferník se jen tak neokouká.

Ale pojďme to vzít hezky postupně. S ocelovým pouzdrem o průměru téměř 42mm a tloušťce 10,7mm patří mezi větší modely, ale je potřeba dodat, že právě tloušťka je při použitých komplikacích více než příznivá. Ciferník je díky absenci lunety hezky přehledný a rozdělený na dvě části. Vnitřní bíle lakovaný má za cíl měření času, o což se starají netradičně tvarované a modřené ručky. Jednotlivé indexy jsou pak vyvedeny římskými číslicemi, což podtrhne styl hodinek. Na vnějším straně ciferníku se pak dějí další věci související s měřením času - jen v jiné než hodinové podobě. Najdete tu okénko s ukazatelem dne v týdnu, měsíce a po obvodu ciferníku nechybí dny v měsíci. Na ně míří dlouhá ručka se srpovitým tvarem na konci. Konečně se dostáváme k té největší komplikaci - ukazateli měsíční fáze. Ta se nachází na pozici 6. hodiny a dle mého názoru je jednou z dominant ciferníku. Tou druhou je totiž samotná modrá barva vnějšího ciferníku, která je vyvedena v tónech noční oblohy, s výrazným sunburst efektem, jenž ukazuje krásné metalické odlesky při denním světle. Tato část je navíc doplněna hvězdami, co modrý prostor hezky zaplní a je jich tak akorát. Spolu s fází měsíce pak v noci krásně svítí, o což se postarala luminescence. Ta bohužel chybí tam, kde by to bylo praktické a po tmě tak čas moc nezjistíte. Škoda. Když už jsme u té praktičnosti, dokázal bych si představit vnitřní ciferník větší - pořád pro mě čas hraje podstatnou roli u hodinek. Je to ale věc vkusu a chápu, že pro někoho jsou hodinky více šperkem. Model 3439 to určitě splňuje. O samotné řízení času se pak stará rozměrná korunka vyvedena ve stylu, který opět podtrhuje celkový styl hodinek - je výrazně vroubkovaná a její tvar evokuje hodinky ve stylu avant-garde. Po stranách pak ještě naleznete čtveřici zapuštěných tlačítek, která slouží k nastavení všech komplikací - datem počínaje a fází měsíce konče. Všechna tahle ciferníková paráda je pak schovaná pod plochým safírový sklem. Nejen díky němu mají hodinky na výšku velmi decentní parametry.

Když už jsme u toho safíru, ten zakrývá i dýnko hodinek. Pod ním se skrývá již zmíněný kalibr SW300 od Sellity s vlastním modulem fáze měsíce. Je hezky dekorovaný na všech částech a na samotném rotoru nechybí tzv. „ženevské pruhy“. Při plném nátahu nabízí strojek rezervu chodu 42 hodin. Na zápěstí drží hodinky černý kožený řemínek se vzorek aligátoří kůže, která ale asi zřejmě není z aligátora. Tenhle vzor nepatří k mým oblíbeným a myslím, že jednoduchý a hladký řemen by hodinkám slušel více. Poutat má především ciferník a to další už má sloužit převážně k praktickým účelům. Opět ale musím podotknout, že je to věc vkusu a volby každého z nás. Za mě byl řemínek navíc hodně tuhý nepoddajný, ale věřím, že to se intenzivním používám změní. Ke kompletnímu výčtu parametrů hodinek už chybí jen údaje o vodotěsnosti, která činí 50m. Není to mnoho, ale ruku na srdce - s takovými hodinkami se přeci nebudete potápět. Tenhle model po úspěšném pracovním dni či jednání putuje do hodinkovnice, protože na sport jsou určeny jiné modely, třeba ty z kolekce Sportive.

Co říci závěrem? Měl jsem možnost vyzkoušet netradiční hodinky, které si jdou svým stylem, svou vlastní cestou - na jedné straně jsou dostatečně tradiční a řekněme společenské, na druhé straně snoubí výraznou a vyzývavou barvu s komplikací v podobě ukazatele měsíční fáze. V kombinaci s tělem hodinek s vysoce lesklou povrchovou úpravou tak vznikl model, který bude poutat pozornost, zcela zaslouženě. Na ruce se nosí velmi příjemně a to díky koženému řemínku, který hodinky příjemně odlehčí. Není to univerzální model, ale je to skvělý doplněk pro muže, kteří většinu dne stráví ve více či méně formálním oblečení. Jsou to hodinky ladící s košilí a sportovním blejzrem. Jejich přirozeným prostředím je zasedací místnost, kancelářský stůl a stejně tak i útulné prostředí kavárny nebo restaurace. Jsou to zkrátka hodinky do společnosti.

Logo švýcarských hodinek Milus
Logo švýcarských hodinek Done
Logo švýcarských hodinek davosa
Logo švýcarských hodinek epos
Logo švýcarských hodinek delbana
Logo švýcarských hodinek delma
Logo německé hodinářské firmy Findeisen
Logo budíků Bage Soner
Logo natahovačů Leanschi & Partners