+420 603 218 933 (Po-Pá 9-18 hod)
Logo společnosti herisson-watches

DAVOSA Coral Limited - ideální hodinky na dovolenou

25.04.2023

Autor: Jakub Pav

DAVOSA Coral Limited  - ideální hodinky na dovolenou
DAVOSA Coral Limited  - ideální hodinky na dovolenou
DAVOSA Coral Limited  - ideální hodinky na dovolenou
DAVOSA Coral Limited  - ideální hodinky na dovolenou
DAVOSA Coral Limited  - ideální hodinky na dovolenou

Každý rok je to stejné. Do dovolené zbývá týden, začínám pomalu uvažovat co si sbalit a do toho mě jako jedna z prvních myšlenek prolítne hlavou ta o hodinkách. Které to letos vyhrají? Zakázal jsem si brát více než jedny hodinky k moři. Jednak z praktických důvodů, jednak i z těch bezpečnostních - čekám ale, kdy se to zlomí a já si naláduju watch-roll dalšími dvěma kousky - co kdyby náhodou. A nebo prostě budu muset najít takové hodinky, který splní všechny mé představy o ideálním dovolenkovém kousku. Pomohou mému výběru třeba Davosy v limitované edici? Uvidíme.

Na plavání i potápění

Moje první podmínka je vodotěsnost. Všechny své vintážky, oblekovky, racing chrona tím odkládám a vybírám z ryze potápkových modelů. Potápím se sice kam mi dech a můj strach dovolí, ale nechci řešit limity vodotěsnosti. Davosy s tímto modelem nabízí luxusních 300m vodotěsnosti a to mi bude stačit i na hlubší ponory, pokud se k tomu odhodlám. Zkrátka nemusím řešit, kdy je sundat ze zápěstí. Budou na něm skoro pořád. Jsou navíc vybaveny heliovým ventilem na pozici 10. hodiny. Je to praktická věc, která sice nebude u většiny uživatelů používaná, ale je tam. U ponorů s tlakovou lahví je právě helium důležitou příměsí kyslíku a tato plynná látka je pořád přítomná ve vodě, protože se v ní nedokáže rozpustit. Díky faktu, že je to velmi řídký plyn, vnikne i přes těsnění hodinek dovnitř a to hlavně při vydechování a všudypřítomným bublinám. Způsobuje pak tlak na jemnou mechaniku hodinek a hlavně na sklíčko. Při vynořování by pak zůstával uvnitř hodinek stejný tlak jako v místě nejhlubšího ponoru a mohlo by dojít doslova k vystřelení sklíčka hodinek. Proto je zde manuální ventil, kterým může potápěč helium dle potřeby upustit.

Víru ve voděodolnost do 30 atmosfér navíc podporuje fakt, že robustní korunka je šroubovací a dýnko zdobené siluetou korálu je také šroubovací. Co mě ale při pohledu na dýnko určitě zaujalo, je nápis Limited Edition a číslování vyrobených kousků. Mám totiž před sebou edici, která vznikla ve spolupráci s nevládní organizací Coral Guardian. Výtěžek z prodeje těchto hodinek vyrobených ve dvou odstínech připomínajících flourescenční korály u ostrova Hatamin v Indonésii putuje právě na jeho obnovu. Každé barevné provedení bude vyrobené v 300 ks sérii, to už je opravdu limitka jak má být. Každý hrdý majitel hodinek pak obdrží i certifikát o podpoře projektu a stane se tak donátorem činnosti pro lepší a hezčí planetu Zemi.

Robustnost

Na dovolené dávám přednost hodinkám, co něco vydrží. Sice si dávám pozor, ale šance na utržení šrámu je výrazně větší, než když je vezmu do městské džungle. Dovolenkové hodinky nejsou žádní otloukánci, ale nějaký vryp či vlásečnice prostě tu a tam bude. Patří to k nim a hodinky tím vypráví svůj příběh - kde všude byly, co zažily. Davosy jsou vyrobeny z ocelového těla, nikoli však obyčejné a standardní oceli 316L - zde jde o materiál Beyond steel. Výrobce má na tuto speciální ocel dokonce zaregistrovanou ochrannou známku. Materiál samotný má stejnou hustotu a tedy váhu jako zlato, ale povrchová tvrdost dosahuje obdobných parametrů jako diamant. Je to prakticky nezničitelný materiál, co navíc odolává i chemickým vlivům. Takže je fakt velká šance, že z dovolené se tenhle kousek vrátí bez jakéhokoli šrámu. To je super.

Milimetry v hlavní roli

Musí být tak akorát, jak se na diver`s hodiny sluší. Ze své zkušenosti mám nejraději hodinky o průměru 40mm. Pouzdro Davos a jeho tvar včetně zahnutých nožiček hezky přilne k mému zápěstí, i když jde o větší kousek s průměrem 43mm. To je stále ještě dobře nositelné, i když pro mě na hraně. Hodinkový nadšenec s větším průměrem zápěstí rozhodně nebude mít žádné výtky. Já je vlastně také nemám, protože rozměry jsou jedna věc, ale praktická zkouška jasně ukáže, jak hodinky sednou. Korunka je z obou stran hezky chráněná můstky, co nejsou jen esteticky zajímavé, ale také praktické. Nehrozí tolik, že se vám při ohnutí zápěstí obtiskne logo Davosy z korunky na ruku. Z čeho jsem ale doslova nadšený je provedení lunety. Ta je totiž zpracována ve stejné odstínu a ze stejného materiálu, tedy oceli Beyond Steel. Povrch je v hezké broušené úpravě oceli, indexy jsou gravírované a vyplněné černou barvou a bod na 12. hodině je navíc doplněný luminescencí. Fakt, že je luneta jednosměrně otočná beru u takových hodinek jako samozřejmost. Světlým lunetám jsem zkrátka propadl - hezky rozzáří ciferník, designově vše ladí a je to takové neokoukané. A to už je krůček k další mé představě o hodinkách na dovolenou.

Barva a zase barva

Limitka od Davosy je provedena v nádherně tyrkysovému ciferníku, který doslova volá po oceánu. Jeho barva má připomínat fluorescenční korály a je zkrátka skvělá. Navíc vynikne právě díky světlé lunetě a toto barevné kombo jasně dává najevo, že léto, koupání, potápění bude patřit právě tomuto modelu. Na denní světle a za intenzivního svitu slunce hraje ciferník různými odstíny tyrkysové - od světlé pastelové, až po tu sytou. Davosám se tato barva prostě povedla a to ani nemusí mít sunburst efekt (výseče lesklé barvy na ciferníku, jako když svítí paprsek slunce). Ciferník má jednoduché a proporčně ideálně velké aplikované indexy, nejsou jen natisknuté. Více už zde není potřeba. Hlavní roli zde totiž má hrát barva ciferníku a to se děje. Léto je přeci o barvách, o trochu divočejších odstínech.

Je to o detailech

Radost z celku mi dále dělají drobné detaily - ručičky i indexy mají také broušený povrch jako luneta. Luminescence je provedena v tyrkysovém odstínu - je to zkrátka hezky sladěné a Davosa si opravdu dala záležet i na takových detailech. SuperLuminova navíc svítí více než intenzivně. Safírové sklíčko není nijak klenuté a je dobře zarovnané s lunetou a já jsem za to rád. Nezkresluje to pohled na ciferník pod nějakým větším úhlem a sklo není tak exponované před nechtěnými nárazy. Posledním zajímavým detailem a zároveň praktickou věcí je extenze náramku. Ta umožní okamžité zvětšení náramku bez nutnosti použití nářadí a sám vím, že v létě a zejména v tropech má zápěstí tendenci zvětšit svoji velikost. Okamžité zmírnění tlaku je pak velké vysvobození pro ruku.

Co se skrývá uvnitř

Zvenku máme hodinky už hezky popsané, ale co uvnitř? Tam se skrývá to, co umožňuje měřit čas. V tomto případě jde o kalibr DAV3021, který je z dílny Davosy, ale je v podstatě modifikací velmi populárního stroje ETA 2824. Je léty prověřený, nevyžaduje drahý servis a je spolehlivý. Nabízí rezervu chodu 38 hodin, natahuje se automaticky, ale i manuálně. Nechybí datumovka a ani funkce hackingu - zastavení času při jeho seřizování. Je jasné, že tenhle stroj bude sloužit léta bez většího zásahu, zde není dál co řešit.

Náramek nebo kaučuk

Dalším mým výběrovým kritériem je fakt, co hodinky drží na zápěstí. U potapěčských hodinek je to pak snažší, protože zde kůže nemá žádné opodstatnění a Davosy nabízí ocelový náramek, který krásně navazuje na samotné pouzdro. Hodinky na ruce drží tři řady článků a pevné spojení pak jistí spona s dvojitou pojistkou a možností mikroregulace ve čtyřech pozicích. Náramek jim sedne a chybu určitě neuděláte asi s kaučukovou variantou, která hodinky odlehčí. Takhle mají komplet v oceli navážených 204g, při zkrácení náramku na běžné konfekční zápěstí si můžete směle odečíst cca 10-15g.

Poletí na dovolenou?

Nebudu vás dlouho napínat. Poletí! Splňují vše, co od nejen dovolenkových hodinek očekávám. Nabízí víc, než jsem čekal. Vše korunuje úžasná tyrkysová barva. Modrá je teď trendy, ale tahle je v tom případě ultra trendy. Davosa Argonautic Coral jsou hodinky na léto a dovolenou, do moře, oceánu nebo jen bazénu. Nevšední a výrazná barva ciferníku navíc přitáhne pohledy ostatních a hodinky pak mohou být takovým icebreakerem při mých tradičních dovolenkových rozhovorech s jinými „účastníky zájezdu“. Jejich pořízením navíc podpoříte dobrou věc a to se v dnešním světě, kdy se tak trochu zapomíná na přírodu sakra počítá.

Logo švýcarských hodinek Milus
Logo švýcarských hodinek Done
Logo švýcarských hodinek davosa
Logo švýcarských hodinek epos
Logo švýcarských hodinek delbana
Logo švýcarských hodinek delma
Logo německé hodinářské firmy Findeisen
Logo budíků Bage Soner
Logo natahovačů Leanschi & Partners