+420 603 218 933 (Po-Pá 9-18 hod)
Logo společnosti herisson-watches

Delma: Oceanmaster, platný člen posádky

01.05.2024

Autor: Igor Sirota
Publikováno s autorským svolením www.timeforum.cz

Delma: Oceanmaster, platný člen posádky
Delma: Oceanmaster, platný člen posádky
Delma: Oceanmaster, platný člen posádky
Delma: Oceanmaster, platný člen posádky
Delma: Oceanmaster, platný člen posádky

Ona chvíle před startem, kdy se lodě snaží plout na čistý vítr, vnáší na palubu nervozitu, kterou ještě 5 minut před startem umocňuje vyzývací znamení. Ve 4. minutě následuje přípravné znamení a při vlajkování červená zástava letí vzhůru. Zbývá poslední akustický signál 1 minutu a následuje start. Nikoliv náhodou o dobrém startu hovoří jachtaři jako o polovině úspěchu. O něj se umí postarat i hodinky Delma Oceanmaster. Spolehnout se v tak vypjatý okamžik při startu regaty a následně pak i při plavbě na časomíru zní zvláště pro nás suchozemce, byť s papírovým kapitánským průkazem, ale bez zkušeností, jako holý risk. Ale je tomu tak. Model Oceanmaster totiž vznikl za spolupráce švýcarské hodinářské firmy Delma s nejlepšími námořníky IMOCA, což posádky jachet, s nimiž se jezdí sólové regaty přes Atlantik, ale i kolem světa, jako je Vandée Globe. Přičemž Delma je oficiální časomírou transatlantické regaty z New Yorku do Vendée (Les Sables d’Olonne, Francie).

Potápěčské parametry Je přirozené, že pro takový závod musel být vyvinut robustní model s potápěčskými vlastnostmi. Pouzdro z oceli o průměru 44 mm a výšce 12,7 mm je ve skutečnosti masivnější. S oblým můstkem chránícím velkou šroubovací korunku (má praktický průměr 7,91 mm) totiž rozměr pouzdra přesahuje 48 mm, výška pak 13,5 mm. S nožkami je dokonce 50,9 mm, přičemž na ně a pouzdro plynule navazuje pryžový tah (s ním je hmotnost 145,2 g, s kovovým tahem 220 g). Stěžejky jsou velmi dobře chráněny a o tom, že tyhle hodinky něco vydrží, svědčí i velká trnová spona. Zároveň oceňujeme, že tah má celkem 7 otvorů, takže velký kus se dobře drží i na útlém zápěstí jen o obvodu 16 centimetrů. K pohodlnému nošení přispívá lehce prohnuté šroubované dýnko s rytinou plachetnic. Přehlédnout není na místě na něm ani informaci o voděodolnosti, která má potápěčský parametr – 20 ATM/200 metrů. Široká luneta (5,08 mm) s hliníkovou škálou (nám by se líbil hodnotnější materiál) 360 stupňů by se případně dala použít i jako zobrazení GMT, to, protože má přesně 24 výstupků. Primárně je ale náhražkou kompasu. Krátce si připomeňme, jak hodinky používat jako kompas. Referenční bod na pozici 12 nastavíme mezi hodinovou ručku a číslovku 12. Pak hodinovou ručku namíříme ke slunci a referenční bod ukazuje na severní polokouli, tedy v našich zeměpisných šířkách, na jih. Pro jachtaře je podstatné, že na lunetě rovnou odečítáte nejen světové strany (označené anglicky – E, S, W a sever trojúhelníkem), ale i přesné stupně.

Je čas vyplout Ale vraťme se zpět na začátek regaty, kde nám může Oceanmaster pomoci radou. Jachtaři nejlépe vědí, že první úsek dráhy se zpravidla startuje proti větru. Ovšem jakmile loď stoupá zastíněná ostatními nebo ve větru zvířeném a stáčeném plachtami vašich konkurentů, máte malou šanci, zvlášť při krátké rozjížďce, čas dohnat. Proto je snahou plout na čistý vítr, být co nejblíže a kolmo ke startovní čáře. Jelikož není loď vždy kolmo na vítr, jeden z konců startovního pole je znevýhodněný. V ten okamžik je na kapitánovi, aby se obrátil na svého pomocníka v podobě hodinek. Číselník je rozdělen vodorovnou čarou na polovinu mezi pozicemi 3 a 9 se znaménky +/-. Jakmile nastavíme pozici 12 na směr čistého větru a jsme-li kolmo k čáře startu, jsme ve výhodě. Jinak řečeno – změříme směr větru pomocí kompasu na hodinkách nebo anemometru a hodinky namíříme pozicí 12 na vítr. Odborníci spolupracující s Delmou doporučují odplout od startovní lodi k bóji na startovní čáře a určit její přesnou orientaci. Pokud je úhel postavení lodi mezi pozicí 9 až 12 je nejlepší startovat ze strany bóje. Jinak je tomu, když je úhel mezi 12 až 3. Na černém číselníku, který je pod safírovým sklíčkem o průměru 32,38 mm, jsou výrazné luminiscenční indexy a stejně kontrastní bílé ručky hodin a minut. Červená sekundová jen s bílým hrotem v našem případě skáče po sekundách. Hovoříme totiž o quartzové verzi.

Oprávněnost použití slova Professional na číselníku potvrzuje ještě další pomůcka. Jedná se o modré a červené značky na číselníku. Umožňují námořníkovi definovat ideální nastavení plachty podle směru větru. K tomu je třeba zamířit polohou 12 na čistý vítr a značky napoví jak na trimování plachet, tedy jaké je na místě jejich nastavení, a kdy loď doslova poletí.

Přesnost quartzu Existují tři základní důvody, proč pro jachtařské hodinky zvolit právě quartzovou verzi, i když Delma nabízí také Oceanmaster s mechanickým kalibrem, konkrétně s automatickým nátahem ETA 2824. Kalibr v námi testovaném modelu nese označení ETA F06.111. Používá ho například Tissot, Certina, Hamilton, TAG Heuer a další značky. Má tradiční „etovský“ průměr 25,6 mm a výšku 3,98 mm, přičemž používá trojici kamenových uložení. Výrobce zaručuje chod baterie 5,6 roku, přesněji 68 měsíců. Tolik ona první přednost – po dlouhé roky minimální či žádná starost o chod. Druhý trumf – přesnost. Je zřejmé, že přesnost na sekundy využije jen málo kdo. Nicméně mechanika zvláště na lodi: horko, rázy, vlhkost, přece jen více trpí. Quartz s teplotní kompenzací jen naprosto minimálně. Pro zajímavost dodejme, že řada quartzových kalibrů F06 (samozřejmě pracujících na tradiční frekvenci 32 768 Hz), konkrétně F04.412 má dokonce přesnost ± 10 s/rok. Třetím důvodem, rozhodně nikoliv zanedbatelným, je fakt, že quartzová verze Ocenmastera je bezmála o polovinu levnější než mechanika. Byť jsem jednoznačným jejím příznivcem, chápu, že tahle Delma bude jachtaři vnímána i jako „přístroj“, který může přijít na palubě lodi snadno k újmě. Není to kus jen pro procházky po molu či návštěvu kavárničky v přístavu. Takže beru tento quartz „na milost“.

Delma Oceanmaster vskutku patří na palubu lodi, tam je dalším platným členem posádky.

Foto: autor

Delma Oceanmaster

Strojek: quartzový

Pouzdro: průměr 44 m, výška 12,7 mm, ocel

Kalibr: ETA F06.111, průměr 25,6 mm, výška 3,98 mm

Frekvence: 32 768 Hz

Rezerva chodu: 68 měsíců

Kamenů: 3

Voděodolnost: 200 m

Cena: 16 330 Kč

Logo švýcarských hodinek Milus
Logo švýcarských hodinek Done
Logo švýcarských hodinek davosa
Logo švýcarských hodinek epos
Logo švýcarských hodinek delbana
Logo švýcarských hodinek delma
Logo německé hodinářské firmy Findeisen
Logo budíků Bage Soner
Logo natahovačů Leanschi & Partners